Péče o srst a stříhání bišonka frisé

Jak už napovídá název plemene v překladu –  kadeřavý psík – jedná se o dlouhosrsté plemeno a podle toho musíme s jeho srstí zacházet, abychom z něj měli to, co tolik obdivujeme – kouzelného bílého plyšáčka, medvídka.

Toho ale nemůžeme dosáhnout bez pravidelné péče. Pokud toto zanedbáme, pak nejen že těžko budeme napravovat naši lenost nebo neschopnost, ale můžeme způsobit psovi i velké potíže ať už s rozčesáváním zplstnatělé srsti, které je velmi bolestivé, někdy i zcela nemožné, ale i případné další problémy, z toho vyplývající, jako různé kožní vyrážky a ekzémy, které nás ve finále budou stát daleko více času a peněz, než kdybychom se byli o srst starali důkladně. A to nemluvím o utrpení, které svému psovi způsobíme.

Proto před koupí bišonka zvažte, jestli budete na péči o něj mít dost času. To co občas slyšíte od chovatelů, že úprava srsti je nenáročná, je nesmysl.

Bišonek, stejně jako pudl, nelíná v pravém slova smyslu, to znamená, že když jej pohladíte, nezůstanou vám na ruce chlupy jako např. u ovčáka, dalmatina nebo jezevčíka. Přesto stejně jako ostatním plemenům staré chlupy odumírají a jsou nahrazovány novými. Těchto uvolněných chlupů je třeba zbavit psa pečlivým vykartáčováním a vyčesáním „od kůže“.Pokud toto provádíte důkladně a pravidelně, celý proces nezabere více jak 5 – 10 minut denně. Na tuto činnost je nutné psa zvykat už od okamžiků, kdy si štěně přinesete domů. Měli byste naučit svého psíka klidnému chování, když s ním manipulujete, samozřejmě se musí štěně přesvědčit, že mu nehrozí nebezpečí, že celá procedura česání, čistění uší, očí atd. není pro něj nebezpečná, bolestivá, i když je nepříjemná. Ale po ní následuje okamžitě odměna – pamlsek, procházka, hračka.

Se psem, který je zvyklý stát na stole nebudete mít později problémy například u veterináře. U výstavních jedinců je prohlídka na stole bez zápasu naprostou nezbytností.

Péči o srst bišonka lze rozdělit do několika kategorií

1/ Česání, kartáčování
2/ Koupání, čištění očí, uší, vyčistění análních žlázek, zkrácení drápků
3/ Fénování
4/ Stříhání

Na česání a kartáčování je třeba psíka zvykat už od štěněčího věku. Nejprve na klíně, později až si   trochu zvykne, je možné tuto proceduru provádět na stole, který je opatřen protiskluzovou podložkou – třebas takovou jaká se prodává do vany. V žádném případě se od psa na stole nesmíme vzdálit, skokem nebo pádem by se mohl zranit. Nejprve srst ve všech partiích důkladně rozčešeme kartáčem se zahnutými drátky, toto pes vcelku dobře bez problémů snáší. Je nutné rozčesat srst od kůže, pokud je delší, tak po pramínkách. Pak přijde na řadu hřeben s delšími, řidšími zuby, to už psíci snášejí hůře, proto musíme postupovat opatrně abychom srst nervali. Pokud hřeben zadrhává, vrátíme se zpět ke kartáči. Dokonalým rozčesáním si ulehčíte práci napříště.Když je pejsek hodně zacuchaný, rozdělíme si práci třebas na dva dny. Nakonec srst pročešeme hustším hřebenem. Nestačí psíka rozčesat jen na zádech, kde to ostatně jde nejsnadněji a nohy, srst za ušima, pod bradou a v podpaždí nechat zacuchanou.

Teprve když je pejsek důkladně rozčesaný, můžeme s ním do vany. Pokud by totiž šel do vany  zcuckovatělý, nikdo by ho už nerozčesal, bylo by to vyslovené týrání. Použití kvalitního psího   šamponu je samozřejmostí, výběr je víc než dostatečný. Pro bišonka nepoužijeme šampony mastné s norkovým olejem, srst je po nich těžká, slepená.  Při koupání dáváme pozor, aby se šampon ani voda nedostaly do uší a očí. Po důkladném umytí (nejlépe dvakrát) je třeba pejska pořádně osprchovat, sprchu držíme přímo na kůži A kontrolujeme teplotu vody!  Čištění análních žlázek a stříhání drápků necháme raději odborníkům.

Po důkladném osušení pejska osuškou můžeme přistoupit k fénování. Pokud totiž necháme pejska volně osychat, nikdy nemůžeme docílit rovné natažené srsti, která je nutná pro dokonalé ostříhání. Při vysoušení opět dáváme pozor na teplotu vzduchu z fenu, fénem pohybujeme a zároveň srst natahujeme a pročesáváme kartáčem. Důkladné vysušení je nutné!

Pokud jsme tyto procedury zvládli, můžeme se pustit do stříhání anebo si můžeme psa nechat ostříhat. I v tomto případě je důkladné rozčesání a dokonalá čistota srsti zárukou kvalitního střihu. Je totiž velmi nesolidní přivést psa ke střihačovi zacuchaného, se špinavýma nohama, s cucky v srsti.

Pokud si nejsme jisti, že vše dokonale zvládneme, je možné po domluvě si nechat psa vykoupat i ostříhat, ale důkladné rozčesání je i zde podmínkou.

Fotografie k článku ve fotogalerii