Pragobest 2009

Mezinárodní soutěž ve stříhání psů

Tak jako téměř každý rok, i letos jsem se zúčastnila (jako divák), vyzbrojená fotoaparátem, mezinárodní soutěže ve stříhání psů Pragobest, kterou pořádá firma Oster  v hotelu Pyramida v Praze. Poměrně velká účast jak zahraničních, tak i domácích střihačů slibovala, že budou k vidění kvalitní výkony předních střihačů z vyhlášených salonů, ale i snaha začátečníků. Tuto soutěž je možné pojmout – se strany diváka – jako společenskou událost, kdy se v klidu můžeme nejen sejít s přáteli, kteří se přijeli podívat, ale i se něčemu novému naučit, sledovat techniku práce s nůžkami, přípravu, stříhání i finální úpravu psů všech možných plemen včetně kříženců. Soutěžící jsou rozděleni do jednotlivých kategorií podle plemene psa který je stříhán s limitovanou dobou jeho úpravy. Podmínkou je, že by pes neměl být stříhán ani upravován po dobu 8mi týdnů před soutěží.Pořadatelé tuto podmínku jakž takž dodržovali, i když někdy by neupravování psa mohlo být diskutabilní, zato letos jako by na toto úplně zapomněli.

S Ivankou Slapničkovou, která mně většinou na Pragobest dopraví, jsme přijeli včas, téměř mezi prvními. Sál ještě zel prázdnotou, až později se pomalu začal zaplňovat soutěžícími i diváky. Na Ivance bylo vidět, že jí není dobře, nebyla ve své kůži, ale v klidu vytáhla svůj model (Gucciho) z klece a začala rozčesávat. Nevěřila jsem svým očím, pes nebyl celých sedm měsíců stříhaný, vůbec jsem si nedovedla představit tu spoustu srsti ostříhat v časovém limitu a ještě tak, aby střih byl dokonalý.To už nastupovali ke stolům i ostatní střihači čeští i zahraniční. Fascinoval mně bišonek německé střihačky, který byl již téměř upravený až na nějaké detaily. Protože sama také stříhám i když ne na soutěžích, viděla jsem předstříhané kontury naprosto zřetelně, pak ještě několik dalších, téměř upravených psů. Když porota procházela kolem jednotlivých stolů a kontrolovala připravené psy, byla jsem zvědavá, jestli budou k těmto modelům mít nějaké připomínky, ale nic. Je jasné, že střihač s takto předupraveným psem má nespornou výhodu před tím poctivcem, který se snaží dodržet regule soutěže, protože dostříhat takového psa v časovém limitu již není takový problém.

Soutěž začala, Ivanka zdatně bojovala se spoustou srsti, s chorobou už to bylo horší. Bylo vidět, že jí je stále hůř, poprvé jsem u ní viděla že se jí třesou ruce.Vypadalo to, že bude muset soutěž vzdát, jenže pes byl víc jak z polovičky ostříhaný, byla by to škoda. Nakonec s vypětím všech sil dostříhala. Pes byl ostříhaný velmi pěkně, i když ne tak precizně, jako na předchozích soutěžích, ale ve stavu v jakém Ivanka byla a v tom množství srsti i toto byl malý zázrak. Pak přišlo hodnocení poroty a výběr 3 z každé kategorie. Ivanka se dál nedostala…

Do výběru se dostala ona Němka s předupraveným bišonem….Nejde o to, ale k čemu jsou pak pravidla, když nejsou dodržována? Nebo, tak jako mnohdy i na ostatních soutěžích, výstavách a podobně, se hodnotí podle známostí, podle jména?

Budeme se těšit na XV. Pragobest v roce 2010. Jenom jsem zvědavá, jestli se někdo pořadatelů zeptá jak je to vlastně s pravidly soutěže?

Fotografie k článku PRAGOBEST